Nagłośnienie w szkołach i na uczelniach

 

Nikt nie ma żadnych wątpliwości, że kwestia nagłośnienia jest bardzo istotna w obiektach o przeznaczeniu komercyjnym. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie tylko sklepy czy lokale gastronomiczne potrzebują dobrej jakości sprzętu. Także szkoły i uczelnie idą z duchem czasu i dostosowują się do tego w jaki sposób ich uczniowie chcą się uczyć.

Niewątpliwie często nadal myśli się o instytucjach dydaktycznych i sposobie nauczania jak na proces, który nie poddaje się cyfryzacji, a jedynymi pomocami naukowymi są książki, czarna tablica i kreda. Czy jest to prawidłowe podejście?

Sale wykładowe na uczelniach wyższych

Na wyższych uczelniach szczególnie ważne są sale wykładowe. Ich wielkość oraz amfiteatralny układ powodują, że odpowiednie nagłośnienie jest niezbędne do prowadzenia wykładu, który usłyszą wszyscy studenci. Wyposażenie, które jest w nich niezbędne jest bardzo podobne jak w salach konferencyjnych, wymagane są mikrofony (najlepiej bezprzewodowe) i sprzęt nagłaśniający. Wykładowcy korzystają często z materiałów przygotowanych wcześniej, konieczne jest zatem wyświetlanie prezentacji, slajdów przy pomocy projektorów na wielkoformatowe ekrany. Aby umożliwić prowadzącemu zajęcia zasłonięcie rolet oraz dostosowanie oświetlenia do rodzaju prezentacji instalujemy zaawansowane systemy sterowania. Po naciśnięciu jednego przycisku uruchamiają się projektory, rozwijają ekrany elektryczne, włącza system nagłośnienia, a światło dyskretnie przygasa. Na koniec zajęć jednym przyciskiem możemy wszystko wyłączyć.

Czego potrzebują współcześni uczniowie?

Oczywiście sprzęt potrzebny w szkole to nie tylko ten służący do pomocy w nauce. Równie istotne są kulturalne i towarzyskie aspekty placówek edukacyjnych. Ich elementami jest radiowęzeł, z którego skorzysta z nich także grono pedagogiczne oraz dyrekcja dzięki możliwości nadawania komunikatów w tym samym momencie na całą szkołę oraz nagłośnienie przygotowane do sali audytoryjnej. Taką salą może specjalnie na to przeznaczona aula lub sala gimnastyczna, wykorzystywana na różnego rodzaju imprezy szkolne, na przykład dyskoteki czy apele okolicznościowe.

Jaki sprzęt jest niezbędny?

Szczególnie ważny jest rodzaj zastosowanego nagłośnienia. Zastosować można nagłośnienie radiowęzłowe lub niskonapięciowe (nazywane inaczej estradowym lub konferencyjnym). Dzięki naszemu doświadczeniu będziemy w stanie dopasować odpowiednie nagłośnienie oraz sprzęt najlepszych marek do każdego typu sali wzmacniając jej zalety. Dowiedz się więcej o naszych instalacjach w dziale Aktualności.

Dodaj komentarz