Sale kinowe w domu, w garażu lub piwnicy
Domowa sala kinowa
Piwnica to nie tylko miejsce na wino
Wino jak wiadomo lubi leżakować i to w odpowiedniej temperaturze. Najlepiej ku temu nadaje się specjalne pomieszczenie ulokowane „w gruncie” budynku, a więc w piwnicy. Co jednak, gdy „przy okazji” pojawią się dodatkowe niewykorzystane metry kwadratowe ?
Naszym zdaniem to najlepsze miejsce by zbudować domową salę kinową. Dlaczego ?
- pomieszczenie jest naturalnie zaciemnione
- pomieszczenie jest odizolowane od reszty budynku, nie przenosząc niepotrzebnych dźwięków do sypialni, najczęściej zlokalizowanych na piętrze lub poddaszu
- pomieszczenie jest masywnie zbudowane, ze względu na ściany fundamentowe, a więc od razu mniej podatne na niepotrzebne wibracje
- jak już schodzimy na dół po ulubioną butelkę Cabernet sauvignon i w połowie schodów czujemy się zrelaksowani, zróbmy coś by ten stan trwał minimum 2 godziny projekcji dobrego filmu
- piwnica to idealne miejsce by zaprosić kolegów na „mecz”, wszystkie Panie Domu docenią taką alternatywę vs salon
Prezentowany projekt udowadnia wcześniej postawione tezy. Jest jednocześnie wskazówką, że konieczne jest korzystanie z pomocy specjalistów : Architekta, specjalisty AV, Akustyka.
By nie było łatwo :
Sala kinowa odbiega znacząco od typowych. Nie jest pomieszczeniem z akustycznymi ścianami pochłaniającymi. Wręcz przeciwnie, ściany pokryte są kamieniem, łupkiem lawy rzucającym świetlne refleksy.
Wybrane przez Inwestora głośniki to legendarne Bang Olufsen BeoLab 5, ale jednak zupełnie nie zaprojektowane dla takich zastosowań.
Finalnie domowy Home Theater prezentuje się rewelacyjnie. Jest miejsce na 4 kultowe i wygodne fotele. Dzięki aktywnemu systemowi autokalibracji i wysuwanym z głośników BeoLab 5 mikrofonów efekt soniczny jest na bardzo wysokim poziomie, zarówno podczas oglądania filmów jak i słuchania koncertów, dynamika przekonuje, a i basu nie brakuje, co ciekawe bez użycia subwoofer’a.
Pomieszczenie jest „czyste” sprzętowo. Urządzenia AV zainstalowane zostały w pomieszczeniu technicznym. Znajduje się tam szafa rack, w której zamontowane są komponenty:
- odtwarzacz CD/DVD/Bluray disc Oppo,
- kontroler B&O Beosystem 4,
- dekoder NC+.
Urządzenia AV zamontowane są w racku z użyciem specjalnie zaprojektowanych i wykonanych przez nas paneli montażowych w standardzie wielokrotności U.
Sterowanie systemem zrealizowane jest przy użyciu urządzeń RTI. Do dyspozycji mamy pilot z ciekłokrystalicznym panelem dotykowym T2x oraz specjalnie napisany program na tablet Ipad mini. Dla wygody Ipad umieszczony został w aluminiowej podstawce stołowej Basalte Eve.
Oczywiście inteface obsługi domowej sali kinowej nie ogranicza się wyłącznie do sterowania komponentami AV. W całym budynku zaimplementowano systemowe sterowanie KNX, pozostało nam wyłącznie zintegrować oba systemy, aby po naciśnięciu przycisku „oglądaj film” użytkownik po chwili zobaczył obraz z włączonego projektora, na właśnie rozwijanym elektrycznie ekranie z dekodera NC+ i z odpowiedni dopasowaną sceną oświetleniową.
Gościom niezainteresowanym kinematografią oraz nowoczesnymi technologiami pozostaje wyłącznie wizyta w piwniczce z winem. Niech żałują !
Użyte technologie :
- winda elektryczna projektora
- sterowanie RTI
- integracja z systemem oświetleniowym zarządzanym KNX
Współpraca : AVL, dostawca wind elektrycznych
Projekt : Mobius Architekci
[ess_grid alias=”domowa-grid-8″][/ess_grid]
Zapraszamy także do zapoznania się z tematem: nagłośnienie domu.
Manager projektu : Maciek Prokopczak
Telefon : 602 290 721
e-mail : mack@velvethertz.pl