Głośniki do kina domowego

Zestawy kina domowego prawdziwie zrewolucjonizowały rynek filmów i muzyki. Ich popularność przyczyniła się do tego, że nie musimy wychodzić z domu, by poczuć się jak w kinie lub na koncercie ulubionej gwiazdy. Przestrzenny, czysty dźwięk raz doskonały obraz i kolory sprawiają, że coraz częściej zasiadamy we własnym salonie. Czym należy kierować się podczas wyboru zestawu kina domowego? Jak dobrać do niego głośniki idealne?

Zestawy kina domowego gwarantują odtwarzanie dźwięku oraz obrazu w wysokiej jakości. Technologiczne rozwiązania pozwalają na odbiór filmu lub muzyki podobny do tego, z którym spotykamy się w sali kinowej lub na koncertach.

W ofercie Velvethertz znajdą Państwo głośniki takich marek jak:

  • Dali
  • Focal
  • Bang & Olufsen
  • Sonus Faber
  • Dynaudio
  • Qinstall
  • Canton
  • Detoma i wiele innych

Jakie elementy wchodzą w skład typowego zestawu kina domowego?

Zazwyczaj są to odtwarzacz (DVD lub Blu-Ray), amplituner oraz zestaw głośników w systemie 5.1. Ta technologia to sześć głośników, umieszczonych w różnych miejscach pomieszczenia – są to tzw. zestaw przedni wraz z głośnikiem centralnym oraz para głośników efektowych. Uzupełnieniem jest aktywny subwoofer. Zastanawiając się nad wyborem optymalnego zestawu kina domowego, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić właśnie głośnikom – odpowiedni zakup pomoże uzyskać efekt przestrzennego dźwięku w we własnym mieszkaniu.

Od czego zależy jakość dźwięku?

Przede wszystkim od kolumn. Dobrze byłoby by frontowe głośniki były typu „drewniane kolumny” dwu- lub trójdrożne. Takie rozwiązanie zapewni nam uzyskanie dobrej jakości dźwięku stereofonicznego. Z tej samej serii powinien być również głośnik centralny, który odpowiedzialny jest za dialogi podczas oglądania filmów oraz wokale, gdy odsłuchujemy koncerty nagrane wielokanałowo. Niemniej istotnym elementem jest subwoofer, czyli głośnik subniskotonowy. Odpowiedzialny jest za reprodukcję najniższych częstotliwości, wibracji, wybuchów, musi posiadać w tym celu odpowiedni zapas mocy. Jego jakość uwidoczni się podczas słuchania muzyki. Marny subwoofer popsuje nam cały efekt brzęcząc i bucząc, zamiast grać wspólnie z głośnikami frontowymi. Jeżeli Twój zestaw kina domowego go nie posiada, powinieneś się w niego zaopatrzyć. O ile w przypadku muzyki nie ma on aż tak wielkiego znaczenia (rzadko kiedy spotyka się melodie o tak niskich dźwiękach), to w kwestii filmów jego brak może poważnie wpłynąć na odbiór np. efektów specjalnych w nich obecnych. Zwróć więc uwagę na moc znamionową RMS oraz moc muzyczną. Pamiętaj, że im większa jest powierzchnia, którą chcesz nagłośnić, tym większa musi być moc zestawu kolumn. Zapraszamy do kontaktu z naszymi Ekspertami, którzy dobiorą odpowiednie głośniki do Państwa potrzeb.

Dodaj komentarz