Ekran projekcyjny

Urządzamy wieczór filmowy! Popcorn już gotowy, miejsce do oglądania również; potrzebny jest tylko odpowiednie miejsce do wyświetlania. Choć sprawdzi się nawet duża, biała ściana, znacznie lepszym rozwiązaniem będą ekrany projekcyjne – jaki będzie najlepszy i jak go wybrać?

Często mieszkania nie posiadają wystarczającej ilości miejsca, by ustawić w nich duży, plazmowy telewizor. Jak w takiej sytuacji obejrzeć ważny mecz lub ciekawy film? W ostateczności można użyć nawet białej ściany, lecz o wiele lepiej sprawdzą się ekrany projekcyjne – zapewnią one o wiele lepszą jakość obrazu, a jednocześnie będzie można je wyświetlić dla większej ilości osób. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu ekranu projekcyjnego? Jakie parametry ekranu są najistotniejsze? Na te pytania najchętniej odpowiedzą Państwu nasi specjaliści z Velvethert, którzy po krótkim wywiadzie dobiorą odpowiedni ekran z oferty takich marek jak:

  • Screen Research,
  • Adeo,
  • czy Kuber.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę typ ekranu.

W pomieszczeniach typu pokój rodzinny, domowa sala kinowa, możliwe będzie zastosowanie ekranu ramowego stałego. Niewątpliwa zaleta takiego rozwiązania jest doskonałe naprężenie materiału projekcyjnego pomiędzy aluminiowymi profilami ekranu oraz idealna geometria obrazu.
W innych przypadkach, szczególnie gdy zależy nam na dyskretnym ukryciu ekranu oraz gdy decydujemy się również na instalację telewizora, 
sprawdzi się elektryczny ekran projekcyjny. Kaseta może być widoczna, w formie aluminiowego tubusu lub specjalna systemowa do zabudowy w podwieszanym suficie G-K. Gdy uruchamiamy projektor ekran zaczyna rozwijać się zasłaniając telewizor. Taki ekran można zamawiać w wersji z napinaczami. Jest to system linek, które powodują napinanie materiału projekcyjnego by uzyskać odpowiednia gładkość powierzchni.

Po drugie, ważna jest także wielkość ekranu.

Nie powinien być szerszy niż odległość, z której oglądamy film. Oczywiście wysokość pomieszczenia również determinuje maksymalna wysokość wyświetlanego obrazu. Dolna krawędź ekranu projekcyjnego nie powinna znajdować się niżej, niż 60 cm od podłogi. Należy także zwrócić uwagę na format – najczęściej spotykane są ekrany o formacie 16:9, który sprawdzają się podczas oglądania programów telewizyjnych, meczów, gier video oraz filmów telewizyjnych i prezentacji z komputera. Gdy natomiast w większości oglądamy filmy panoramiczne warto zastanowić się nad ekranem w formacie 2,35 : 1.
Najbardziej ekskluzywne rozwiązanie to ekran ramowy z elektrycznie przesuwanymi maskami, który dostosowuje swoją powierzchnię projekcyjną do formatu wyświetlanego obrazu.

Mogą Cię zainteresować również:

Projektory

Głośniki do kina domowego

Domowa sala kinowa

Fotele kinowe

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku Nasz profil Google+