ekrany projekcyjne

 

Urządzamy wieczór filmowy! Popcorn już gotowy, miejsce do oglądania również; potrzebny jest tylko odpowiednie miejsce do wyświetlania. Choć sprawdzi się nawet duża, biała ściana, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ekran projekcyjny – jaki będzie najlepszy i jak go wybrać?

Często mieszkania nie posiadają wystarczającej ilości miejsca, by ustawić w nich duży, nowoczesny telewizor. Jak w takiej sytuacji obejrzeć ważny mecz lub ciekawy film? Potrzebny będzie projektor i powierzchnia projekcyjna. W ostateczności obraz można wyświetlić nawet na białej ścianie, lecz o wiele lepiej sprawdzi się ekran projekcyjny – zapewni on o wiele lepszą jakość obrazu, a jednocześnie zasłoni elementy wystroju wnętrza, regał z książkami czy okno. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu ekranu projekcyjnego? Jakie parametry ekranu są najistotniejsze? Na te pytania najchętniej odpowiedzą Państwu nasi specjaliści z Velvethert, którzy po krótkim wywiadzie dobiorą odpowiedni ekran z oferty takich marek jak:

  • Screen Research,
  • Adeo screen,
  • Kauber.

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę typ ekranu.

W pomieszczeniach typu pokój rodzinny, domowa sala kinowa, możliwe będzie zastosowanie ekranu ramowego stałego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest doskonałe naprężenie materiału projekcyjnego pomiędzy aluminiowymi profilami ekranu oraz idealna geometria obrazu.
W innych przypadkach, szczególnie gdy zależy nam na dyskretnym ukryciu ekranu oraz gdy decydujemy się również na instalację telewizora, sprawdzi się elektryczny ekran projekcyjny. Kaseta może być widoczna, w formie aluminiowego tubusu lub specjalna systemowa do zabudowy w podwieszanym suficie G-K. Gdy uruchamiamy projektor ekran zaczyna rozwijać się zasłaniając telewizor. Taki ekran można zamawiać w wersji z napinaczami. Jest to system linek, które powodują napinanie materiału projekcyjnego by uzyskać odpowiednią gładkość powierzchni.

Po drugie, ważna jest także wielkość ekranu.

Nie powinien być szerszy niż odległość, z której oglądamy film. Oczywiście wysokość pomieszczenia również determinuje maksymalna wysokość wyświetlanego obrazu. Dolna krawędź ekranu projekcyjnego nie powinna znajdować się niżej, niż 60 cm od podłogi. Należy także zwrócić uwagę na format – najczęściej spotykane są ekrany o formacie 16:9, który sprawdzają się podczas oglądania programów telewizyjnych, meczów, gier video oraz filmów telewizyjnych i prezentacji z komputera. Gdy natomiast w większości oglądamy filmy panoramiczne warto zastanowić się nad ekranem w formacie 2,35 : 1.
Najbardziej ekskluzywne rozwiązanie to ekran ramowy z elektrycznie przesuwanymi maskami, który dostosowuje swoją powierzchnię projekcyjną do formatu wyświetlanego obrazu.

Po trzecie, materiał projekcyjny.

Rozróżniamy 2 rodzaje materiału, zwykły i transparentny akustycznie. Ten drugi dziurkowany lub w postaci opatentowanej plecionki włókien staje się „przezroczysty” dźwiękowo i można wtedy montować za ekranem głośniki bez obawy, że utracimy coś na jakości dźwięku. Materiał posiada również tzw. Gain (0,6-2), to parament określający pochłanianie światła. 1 oznacza, że od ekranu odbija się całe światło produkowane przez projektor, poniżej 1 jest ciemniej, aby więc nie stracić na jakości obrazu musimy zaciemnić pomieszczenie. W większości używa się powierzchni białych aczkolwiek stosowne są również szare, które charakteryzują się lepszym kontrastem ze względu na lepsze odwzorowanie czerni, a niektórym również bardziej przypada do gustu „spokojniejsza” paleta kolorów. Szary ekran ma za to mniejszy Gain i wymaga większego zaciemnienia pomieszczenia.